Вікісховище:Відмивання ліцензій
Усі твори на Вікісховищі повинні публікуватися своїми правовласниками під вільними ліцензіями. Якщо завантажувач не є правовласником, ми вимагаємо доказів, що правовласник випустив твір під вказаною ліцензією. Зазвичай такий доказ можна надати, або надіславши дозвіл електронною поштою, або розмістивши публічну заяву на веб-сайті правовласника.
Іноді користувачі можуть вантажити сюди зображення з веб-сайту, який стверджує, що випускає ці зображення під вільною ліцензією, але насправді сам цей сайт використовує такі зображення без дозволу (а іноді й без жодної атрибуції!). Це зветься відмиванням ліцензій. Це відбувається особливо часто з такими веб-хостингами файлів мультимедіа, як Flickr або Picasa Web Albums, що дозволяють своїм користувачам вказувати вільні ліцензії для своїх зображень. Такі завантаження можуть уникати виявлення їх як порушення авторських прав, оскільки веб-сайт, який є джерелом, начебто надає «докази» ліцензії.
Якщо є підозра на відмивання ліцензії, навіть якщо користувач, від якого походить зображення, стверджує що він — правовласник, такий файл слід номінувати на вилучення.
Оскільки історично такі ситуації виникали найчастіше з Flickr, досить часто трапляється термін відмивання через Flickr, який означає «відмивати ліцензії через Flickr».
Виявлення відмивання ліцензій
Є декілька способів виявити відмивання ліцензій. Одним з найпростіших є пошук зображення за допомогою ключових слів з його назви/опису, або за допомогою пошуку за зображеннями через такі пошукові системи як TinEye або Google Search by Image — тоді можна побачити, чи вдасться виявити офіційний сайт-джерело файлу. Зазвичай файли, відмивання фальшивих ліцензій яких відбувається, доступні деінде в мережі, але вони також можуть бути зісканованими з паперових джерел.
Іншою простою технікою є перегляд інших фото, ключених на ту ж сторінку або набір сайту-джерела. Перегляньте EXIF-метадані, якщо вони доступні. Чи були зображення зроблені в один і той же час за допомогою тієї ж камери, і в тому ж місці? Чи мають вони приблизно однакову роздільність і чи використовують вони схожий художній стиль або рівень якості? Чи може вони всі надзвичайно відрізняються одне від одного? Мішанина зображень вказує на репродукцію чужих зображень без дозволу, тоді як однакові зображення вказують на законність.
Дослідіть сайт-джерело, щоб визначити, хто завантажив зображення. На таких сайтах як Flickr, ця інформація може бути доступна через інформацію з профілю користувача. Така інформація може дати підказки щодо особи та професії завантажувача. Якщо файл має високу якість, завантажувача мало б бути можна ідентифікувати як професіонала або вмілого любителя. Якщо файл зображає моделей або знаменитостей, завантажувач має бути кимось, хто працює зі знаменитостями.
Зрештою, часто буває корисно зв'язатись із сайтом-джерелом (напр., надіслати повідомлення користувачеві Flickr) і ввічливо запитати, яким чином отримано певне зображення. Часто особа, що позичила зображення, з радістю відкриває, що вона не є фактичним правовласником, а просто скопіювала зображення звідкись.
Див. також


|