Commons:Soubory z Flickru
Shortcut
COM:FLICKR/cs |
Flickr je web, který umožňuje uživatelům sdílet fotografie a videa pod různými, svobodnými i nesvobodnými licencemi. Svým uživatelům umožňuje výběr licence dle libosti a zároveň ji dovoluje kdykoliv změnit bez toho, aniž by informace o této změně byla zaznamenána v logu. Proto není snadné kontrolovat, zda obrázek v současné době je či není pod svobodnou licencí. Díky této skutečnosti je používání daných souborů na projektech Wikimedia někdy problematické.
Pro ověření licenčního statusu souborů z Flickru se na Commons používá systém kontroly, který provádí robot nebo důvěryhodní uživatelé (správci a zvláštní skupina věrohodných uživatelů). Tato metoda kontroly ovšem neumožňuje určit, zda soubor někdy byl licencován pod některou ze svobodných licencí.
Contents
Kontrola souborů[edit]
Následkem systému kontroly souborů z Flickru (ať už robotem nebo člověkem) není u stovek obrázků jasný jejich autorskoprávní status. V minulosti, kdy bývaly obrázky z Flickru nominovány na smazání, nebylo dosaženo konsenzu, zda se mají z Commons odstranit či ne. Významnou roli přitom hraje důvěryhodnost původního nahravatele souboru, kvalitativní hodnota obrázku nebo časový interval mezi nahráním obrázku na Commons a zjištěním jeho nevyhovující licence.
Věrohodní uživatelé[edit]
Uživatelé, kteří nejsou správci, mohou požádat komunitu o svolení stát se věrohodným uživatelem. Komunita má pak 7 dní na to, aby se k nominaci uživatele vyjádřila. Seznam všech uživatelů na tomto postu lze najít zde.
Podezřelé obrázky[edit]
Někdy se stane, že uživatelé na Flickr nahrávají obsah, k němuž nevlastní autorská práva, avšak šíří jej pod svobodnými licencemi. Stránka Commons:Questionable Flickr images proto shromažďuje informace o těchto uživatelích a konkrétních souborech, které byly na Commons z Flickru převzaty. Jejím úkolem je zároveň zabránění dalšímu nahrávání zdánlivě svobodných souborů.
Statické linky[edit]
Jedním z problémů při kontrole licencí souborů z Flickru je používání statických odkazů na obrázek v popisu obrázku na Commons. Přes přímé odkazy na obrázek totiž nelze jednoduše zjistit licenci souboru a musí se proto modifikovat URL adresa nebo obrázek hledat podle názvu, což však často může zabrat dlouhou dobu. Nejjednodušší cesta, jak v těchto případech nalézt stránku obrázku s popisem, je pomocí ID obrázku, které se vloží na konec adresy http://www.flickr.com/photo.gne?id=
. Každý obrázek má totiž číslo, které slouží k jeho jednoznačné identifikaci. Tak např. ze statického linku http://farm1.static.flickr.com/153/357298706_b406a56e06.jpg se vyjme ID 357298706 a vloží do zmíněné adresy, takže vznikne adresa http://www.flickr.com/photo.gne?id=357298706, na které je už jasně patrné, za jakých licenčních podmínek je soubor nabízen.
Jak nahrát soubor[edit]
Hledání na Flickru[edit]
Nejsnazší cestou, jak najít potřebný soubor na Flickru, který by mohl být přehrán na Commons, je použití vyhledávače přímo na Flickru. Ten totiž umožňuje přímé hledání podle licence by-2.0 nebo by-sa-2.0. Veškeré obrázky (až na výjimky), které se vám podaří takto vyhledat, je možno na Commons přehrát.
Pokud na soubor narazíte jiným způsobem, než bylo zmíněno výše, je třeba licenci určit zvlášť. Informace o licenci jsou dostupné v pravé spodnější části stránky. Povoleny jsou na Commons pouze obrázky opatřené tagy (CC-BY) nebo
(CC-BY-SA). Více informací o licenční politice Commons obsahuje tato stránka.
Změna licence[edit]
Pokud narazíte na potřebný obrázek, který není v souladu s licenční politikou Commons, nebojte se zkusit požádat autora obrázku o změnu licence. Nejlepší formou komunikace s uživateli Flickru je pomocí zprávy odeslané přímo z Fickru, k čemuž je však nutné vytvořit si účet. Registrace je však jednoduchá a nezabere mnoho času. Pokud budete některého z uživatelů žádat o změnu licence, nejdřív si zjistěte, jakým jazykem mluví a při posílání žádosti buďte nadmíru slušní a vstřícní, nezapomeňte srozumitelně vysvětlit, co se může s jeho obrázkem dít a co pro něj změna licence znamená.
Obrázky s nižší kvalitou[edit]

Někteří uživatelé Flickru nejsou ochotni uvolnit své obrázky v plném rozlišení. Mohou proto mít různé důvody, není výjimkou, že se jedná o profesionální fotografy, kteří z pochopitelných důvodů nechtějí, aby se jejich tvorba šířila po internetu i jinde pod svobodnými licencemi. Někdy však mohou svolit k uvolnění svých „slabších“ snímků nebo mohou dát souhlas s šířením svých fotografií pouze v nízkém rozlišení (např. takovém, který odpovídá velikosti „small“ v náhledu obrázku na Flickru). V takovýchto případech mají uživatelé Flickru v zásadě 3 možnosti, jak tyto obrázky uvolnit:
- nahrát obrázek znovu pod nižším rozlišením a tento uvolnit pod vhodnou licencí přímo na Flickru;
- umístit k obrázkům komentář typu „Tento soubor je nabízen za podmínek CC-BY-SA 2.0 pouze v rozlišení 240×180 a nižším“ (tento komentář je pak ověřen některým z věrohodných uživatelů);
- uvolnit obrázek do určitého rozlišení přes OTRS.
Přehrání obrázku na Commons[edit]
Pokyny[edit]
Základní rady při přebírání obsahu z Flickru:
- nahrávejte vždy nejkvalitnější verzi souboru;
- nejsnazší cestou, jak správně vyplnit tabulku s popisem k obrázku, je použití nástroje Flinfo;
- pokud po nahrání souboru nebude na jeho stránce umístěna šablona {{flickrreview}}, vložte ji tam sami (díky šabloně obrázek projde kontrolou některého z důvěryhodných uživatelů);
- byť ne nutností, tak slušností je uvědomit uživatele Flickru, že jeho obrázek byl přehrán na Commons.
Nástroje[edit]
Následující nástroje usnadnit přehrávání souborů z Flickru na Commons:
- Upload work from Flickr
- Nástroj vyžaduje stáhnutí souboru do počítače; nástroje pro přímé přehrávání jsou tyto:
- Upload tool page od Bryana (pomocí User:Flickr upload bot, může trvat až 24 hodin)
- Upload tool page od Magnuse (okamžité kopírování)
Video[edit]
- See also: Commons:Video
Flickr povoluje i nahrávání videí, jejichž přenášení na Commons však není již tak jednoduché jako u fotografií. Videa z Flickru jsou totiž přehrávány pomocí programu Adobe Flash a Commons umožňuje nahrávání a přehrávání videa pouze ve formátu .ogg. Videa je proto nutno nejdříve stáhnout na disk a převést do potřebného formátu (konvertováním videí se zaobírá stránka help:converting video). Ke stáhnutí videí lze využít doplněk Firefoxu v podobě programu DownloadHelper, možností je také požádat autora o poskytnutí originálního souboru např. e-mailem.
Takto získaná a upravená videa pak mohou být na Commons nahrána, nejjednodušší cestou je přes tento nahrávací formulář.